Irina-Maria Barová

Irina-Maria Barová sa narodila v roku 1995 v meste Beius, ktoré sa nachádza v Bihárskej župe, neďaleko maďarských hraníc. S tenisom začala už od 4 rokov pod vedením svojho otca v mestečku Stei, v ktorom vyrastala. Vo veľmi skromných podmienkach trénovala v rodinnom klube, kde boli k dispozícii iba 2 tenisové kurty.

Irina-Maria-Bara

Už vo veľmi mladom veku dokázala dominovať na domácej úrovni. Svoj prvý titul vyhrala už v ôsmich rokoch na domácom turnaji v Rumunsku a potom s takmer každoročnou pravidelnosťou sa stávala rumunskou šampiónkou vo svojej vekovej kategórii. Darilo sa jej taktiež aj na medzinárodnej úrovni, kde môžeme spomenúť najmä rok 2010, kde dostala prestížne ocenenie „Najlepšia hráčka roka 2010 v kategórii do 16 rokov“ od európskej tenisovej asociácie Tennis Europe. V spomínanom roku vyhrala 4 tituly, dve na turnajoch kategórie 1 v Paríži a Le Pontet a zvyšné na turnajoch kategórie 2 v Novom Sade a talianskom Creme.

Úspechy sa samozrejme dostavili aj v ženskej kategórii a v súčasnosti sa môže mladá Rumunka popýšiť už 9 singlovými titulmi z turnajov kategórie ITF. Ďalších 25 turnajových víťazstiev si pripísala aj vo štvorhre.

V súčasnosti je Irina-Maria blízko TOP150 v rebríčku WTA vo dvojhre a TOP100 v rebríčku štvorhry. Sezóna 2017 bola doposiaľ jej najlepšou sezónou na ženskom okruhu WTA. Počas nej vyhrala 2 ITF turnaje vo dvojhre s dotáciou 25.000 amerických dolárov vo švédskom Bastade a španielskej Valencii. Zároveň k nim pridala aj 4 tituly zo štvorhry na turnajoch ITF.

Vďaka týmto úspechom sa mala možnosť premiérovo predstaviť aj v kvalifikáciách na grandslamových turnajoch vo Wimbledone, New Yorku a v Melbourne. Premiéru zažila aj na hlavnom okruhu WTA, keď sa predstavila v hlavnej súťaži na turnaji v Bastade a Bukurešti. Počas sezóny získala aj skalpy súčasných alebo bývalých hráčok TOP100 rebríčka WTA ako napríklad Chromačevová, Hercogová, Hsiehová, Cadantuová alebo Bodganová.

Irina-Maria hraje veľmi šibalský tenis, kde predovšetkým vytrvalosť a skvelé defenzívne schopnosti sú jej kľúčom k úspechu. Hrá pravou rukou, backhand obojručne. Jej tenisovým vzorom je Justine Heninová, ktorá počas svojej kariéry vyhrala vďaka skvelému jednoručnému backhandu 43 titulov na okruhu WTA, FED Cup, vrátane 7 grandslamov.